Czerwiec, świętowany na całym świecie jako Miesiąc Dumy (Pride Month), to czas celebrowania równości i różnorodności – również w miejscu pracy. To także doskonała okazja, by zwiększać naszą świadomość na temat tego, jak ważne jest używanie włączającego języka i wyeliminowanie wszelkich określeń, które mogą sprawić, że nasi współpracownicy poczują się niekomfortowo.
Amazon wspiera społeczność LGBTQIA+
Robimy to nie tylko w czasie Miesiąca Dumy, ale również na co dzień. Nasza wewnętrzna grupa „Glamazon” to ponad 3 tys. osób w 60 oddziałach na całym świecie, działających na rzecz edukacji i wsparcia pracowników społeczności LGBTQIA+. W 2015 roku w Gdańsku powstał jej polski oddział, który organizuje inicjatywy i wydarzenia promujące równość. Grupa zaprasza do wspólnych działań wszystkich pracowników Amazon – niezależnie od płci czy orientacji seksualnej.
Amazon udziela społeczności LGBTQIA+ także wsparcia finansowego – w 2022 r. donacja trafiła do Stowarzyszenia Lambda, działającego na rzecz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji oraz doświadczyły dyskryminacji i przemocy ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową. Natomiast w tym roku wsparliśmy Fundację Miłość Nie Wyklucza – organizację pozarządową, działającą na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce, a także dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBTI „Replika”.
Dla mnie największe znaczenie ma kultura w Amazon, w której nie ma przyzwolenia na dyskryminację. Mogę przyjść na imprezę firmową z moją partnerką bez obawy, że zostanie to źle odebrane. Wiem, że gdybym była dyskryminowana ze względu na orientację, otrzymałabym pomoc od naszych liderów
Moc inkluzywnego języka
Włączający język jest naszym codziennym wyrazem szacunku i akceptacji dla różnorodności. Zdarza się jednak, że mimo życzliwości, empatii i starań, żeby go używać, nieświadomie możemy kogoś urazić.

To są proste rzeczy – zakładamy w rozmowach z innymi, że jeśli są w związku, to z definicji partner/ka jest płci przeciwnej. Tymczasem, jeśli ktoś jest pytany o weekend spędzony z drugą połówką, to nie musi być to para heteroseksualna. Takie założenia powodują często wycofanie lub korektę ze strony rozmówcy – jeśli się na to odważy
Drogowskazem na drodze do używania odpowiedniego języka jest z pewnością edukacja i informowanie, jakie zmiany zaszły i nadal zachodzą w nim w ostatnich latach oraz na co należy być dziś szczególnie wrażliwym w rozmowie z członkami społeczności LGBTQIA+.
Myślę, że najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem – jeśli przebywamy w otoczeniu takiej osoby, to z czasem będziemy wiedzieć, jak się do niej zwracać. Jeśli wiemy np., że jest to osoba transpłciowa lub niebinarna, to lepiej zapytać, jak chce, żeby do niej się zwracać, a jeśli nie mamy pewności – to nie mamy i po prostu rozmawiamy z nią tak, jak z każdym innym człowiekiem
W razie wątpliwości warto również poszukać publikacji dotyczących tego, jak mówić inkluzywnie, dostępnych np. w internecie lub kierować się radami ekspertów, z którymi współpracujemy.
Uczmy się od siebie nawzajem
W październiku 2022 r. grupa „Glamazon” we współpracy z grupą DEI (Diversity, Equity & Inclusion – różnorodność, równość i inkluzywność) gdańskiego oddziału Amazon oraz ze Stowarzyszeniem Lambda zorganizowała warsztat antydyskryminacyjny. Tematem spotkania była komunikacja z członkami społeczności LGBTQIA+, w tym wskazówki dotyczące poprawnego użycia zaimków osobowych.
To, w jaki sposób i jakim językiem mówimy sprawia, że kształtujemy rzeczywistość. Wierzę, że jeśli powszechnie będziemy używać języka inkluzywnego, to nie tylko poprawimy sytuację jednostek, ale też zmniejszymy skalę homofobii – mówi Katarzyna Kończalska.
Z najlepszymi życzeniami od liderów Glamazon z okazji Miesiąca Dumy!