Celem inicjatywy było ułatwienie integracji społeczności uczniowskich z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek w zmierzeniu się z bezprecedensowym wyzwaniem zapewnienia uczniom z Ukrainy komfortowych warunków nauki.
Zdolni Odkrywcy dla dzieci ze szkół podstawowych
Dołączenie tysięcy dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji po agresji Rosji w lutym 2022 roku pozostaje dużym wyzwaniem dla szkolnictwa w Polsce. Uczniowie, bardzo często bez dobrej znajomości języka polskiego, musieli odnaleźć się nie tylko w nowym systemie nauczania, ale i wejść w relacje z nowymi kolegami, którzy posługują się innym językiem. Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog wyszliśmy naprzeciw tym wyzwaniom i stworzyliśmy jedyny w swoim rodzaju program mający na celu integrację uczniów z Polski oraz Ukrainy. Sukces polskiej edycji zachęcił nas do dalszego rozwoju programu i stworzyliśmy także e-lekcje w takiej samej formie dla uczniów z Czech i Słowacji oraz ich ukraińskich kolegów. W ramach projektu przygotowano także karty pracy do pobrania. Karty są dwujęzyczne i pomagają w poznaniu podstawowych zwrotów w językach polskim i ukraińskim, jak np. powitania, kolory czy liczby.
W okresie od maja 2022 do stycznia 2023 przeprowadziliśmy 40 e-lekcji polsko-ukraińskich, których wyjątkowość polegała na tym, że były prowadzone dwujęzycznie – jeden z prowadzących zwracał się do dzieci w języku polskim, a drugi w języku ukraińskim. To unikalne podejście do programu edukacyjnego w polskim systemie edukacji. Dzięki dwujęzycznym prowadzącym każdy z uczestników miał szansę zrozumieć w pełni przeprowadzane lekcje, co potwierdzają także nauczyciele w komentarzach po zajęciach:
Dzięki tym zajęciom polskie dzieci osłuchały się z językiem ukraińskim, a dzieci z Ukrainy miały łatwość zrozumienia lekcji. Dzieciom bardzo podobała się tematyka lekcji. To, że mogły odpowiadać na pytania, rozwiązywać ciekawe zadania. W domu wchodzili na strony internetowe podane przez prowadzących .
Ciekawe tematy zajęć, dostosowane do wieku uczestników, to także jeden z powodów, dla którego Zdolni Odkrywcy cieszyli się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Uczniowie w trakcie zajęć poznali między innymi tajemnice kosmosu, odwiedzili wirtualnie stolice Polski i Ukrainy, czy rozmawiali o emocjach. W zajęciach wzięło udział ponad 100 klas 1-3 oraz 4-6 z mniejszych i większych miejscowości w całej Polsce. W sumie ponad 2500 dzieci wzięło udział w e-lekcjach „na żywo”, w dniu premiery danych warsztatów, ale wszystkie webinary zostały nagrane i umieszczone na naszym kanale w serwisie YouTube, gdzie nadal chętnie są odtwarzane. Zapraszamy do zapoznania się ze Zdolnymi Odkrywcami klikając na linki poniżej!
Zobacz nagrania dla klas 1-3 >>>
Zobacz nagrania dla klas 4-6 >>>
Do tej pory nagrania zostały odtworzone ponad 10 tysięcy razy, a komentarze uczestników i uczestniczek mówią same za siebie!
- Zajęcia miały charakter swoistej terapii.
- Państwa dyskusje bardzo rozszerzyły moje horyzonty i wiedzę o tak bogatej kulturze Ukrainy.
- Bardzo podobała mi się różnorodność zajęć – od sztuki, sarkazm/memy związane z wojną po sport i muzykę.
To tylko jedne z licznych słów uznania, jakie otrzymaliśmy po przeprowadzonych lekcjach przez wspaniały, polsko-ukraiński duet – Julię Bulovą oraz Mikołaja Pecheniuka. Oni również podkreślali wagę dwujęzyczności i to jak duży miała wpływ na pozytywny odbiór zajęć:
Przeprowadzenie cyklu polsko-ukraińskich wykładów z zajęć STEM ma bardzo ważne znaczenie dla integracji ukraińskich dzieci, które uczą się razem z polskimi dziećmi w polskich szkołach. (…) dla mnie jako nauczyciela przeprowadzenie tego cyklu zajęć jest nieocenionym doświadczeniem współpracy z europejską edukacją. Takie wydarzenia pomagają mi ulepszać swoje umiejętności i kompetencje, poszerzać moją wiedzę i idee. - Julia, uczestniczka projektu.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować i pogratulować Julii i Mikołajowi za przeprowadzenie tak interesujących warsztatów. Poza wspaniałymi ocenami i komentarzami ze strony uczestników zostali docenieni przez Kapitułę Listy 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowej i uhonorowani wpisaniem na listę osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce w roku 2022 – gratulacje!
Kurs kultury i języka ukraińskiego realizowany przez Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Cyfrowy Dialog
Zdolni Odkrywcy to nie tylko program z webinarami dla dzieci, ale także możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji dla nauczycieli. Ponownie przy wsparciu Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog stworzyliśmy program, gdzie nauczyciele mogli uzyskać nowe umiejętności i potwierdzić je uznawanym certyfikatem.
Kurs kultury i języka ukraińskiego przybrał formę rozmowy między prowadzącymi Maryną Kaftan oraz Jackiem Staniszewskim. Wspólnie przygotowali cykl 10 spotkań, w czasie których poruszali różna zagadnienia z historii oraz kultury Ukrainy jak np. święta ukraińskie czy najważniejsze fakty z historii.
Świeża formuła zajęć, która była rozmową między prowadzącymi, a nie była klasycznym kursem, została doceniona przez ponad 200 nauczycieli, którzy wzięli udział w webinarach. – Bardzo merytoryczna wiedza kulturowa. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Na pewno będzie mi przydatna w dalszych działaniach – napisała jedna z uczestniczek.
Udział w spotkaniach online pozwalał na zdobycie certyfikatu NODN, honorowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W spotkaniach wzięło udział ponad 200 osób, a jeszcze więcej miało szansę obejrzeć rozmowy dzięki zapisanym nagraniom na naszym kanale w serwisie YouTube.
Nagrania z rozmów Jacka i Maryny są dostępne tutaj >>>
Kurs STEM w języku ukraińskim dla nauczycielek i nauczycieli
Poza zajęciami dla najmłodszych oraz nauczycieli z Polski nie zapomnieliśmy także o ich kolegach z Ukrainy. Nauczyciele oraz nauczycielki z Ukrainy mogli wziąć udział w wyjątkowym kursie online edukacji STEM, cyfrowej i medialnej. Dzięki webinarom prowadzonym po ukraińsku pedagodzy mogli dowiedzieć się, jak metoda STEM może pomóc w codziennej pracy z uczniami i uczennicami. Dostali wskazówki, jak zadbać o kompetencje cyfrowe i medialne swoich podopiecznych tak, żeby byli bezpieczni w sieci. Rozpoczęli też przygodę z programowaniem blokowym i robotami.
Tematyka oraz formuła zajęć prowadzonych przez Mikołaja Pecheniuka została pozytywnie oceniona przez nauczycielki biorące udział w spotkaniach:
- Wszystko mi się podobało, dostałam potwierdzenie, że moja praca idzie w dobrym kierunku.
- Dużo pomysłów, dużo inspiracji. Dziękujemy. Musimy zaprosić dyrektora na Wasze spotkania!
Kurs także został nagrany i zapisany na naszym kanale w serwisie YouTube. Zachęcamy do kliknięcia w link poniżej:
Zajęcia zrealizowane w języku ukraińskim dostępne są do ponownego odtworzenia>>>
To nie jedyne działania, jakie Amazon prowadził w ramach wsparcia uchodźców z Ukrainy. Od wybuchu wojny przekazaliśmy donacje finansowe oraz setki tysięcy produktów lokalnym organizacjom pozarządowym, które pomagały uchodźcom. W kwietniu oraz maju 2022 roku w ramach akcji „Witaj w Szkole” przekazaliśmy 3600 plecaków dla dzieci z Ukrainy, które dołączyły do polskiego systemu edukacji, często nie posiadając podstawowych przyborów szkolnych. Następnie w ramach akcji „Back to School” w sierpniu 2022 razem z PCK przygotowaliśmy kolejne 36 000 wyprawek dla uczniów z Polski i Ukrainy.
W ramach wolontariatu współpracowaliśmy z organizacjami z całej Polski. Pracownicy z każdego z dziesięciu Fulfilment Centrer mogli wziąć udział w wolontariacie pracowniczym i wesprzeć lokalne organizacje niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. W ramach programu wolontariackiego Amazon Pomagamy Ukrainie otrzymaliśmy ponad 1500 zgłoszeń pracowników chętnych do wzięcia udziału w wolontariacie. Do najczęstszych zadań należało między innymi: sortowanie i pakowanie darów, rozdzielanie paczek czy też pomoc w wydawaniu posiłków.